21.12.2016

Бацькоўскі універсітэт "Гучы родная мова!"

Бацькоускі універсітэт, які адбыўся у ДУА “Яслі-сад №2 “Сонейка”  пад кіраўніцтвам выхавальніка Гарбачовай А.А.,  прапанаваў   бацькам  парады паступовага  знаёмства дзяцей дашкольнага ўзросту з роднай мовай.  Гарбачова А.А.  прапанавала бацькам  чытаць дзіцячыя кніжкі  на роднай мове,  беларускія часопісы для дзяцей, напрыклад “Вясёлка”, пераказваць казкі, ладзіць гульні. Таксама арганізавала з удзельнікамі універсітэта інтэрактыўныя гульні “Перакладзі правільна”, “Кубік”, дзе яны паказалі свае здольнасці валодання беларускай мовай і разважалі адносна ужывання і вывучэння беларускай мовы. Выхавальнікі дашкольнай установы  для бацькоў праспявалі на роднай мове  песню “Зайграйце, музыканты”, прачыталі вершы беларускіх пісьменнікаў, прынялі удзел у рухомых беларускіх народных гульнях.

Калі бацькі будуць рухацца паступова, але ўпарта і тады, калі іх дзіця пойдзе у школу, яны  убачаць, што нездарма бавілі  з ім час, далучаючы яго да роднай мовы.